Bireysel Emeklilik Sisteminde Kısmi Ödeme nedir?

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kısmen Ödeme nedir?

02 Ekim 2023 - 20:16
TAKİP ETTAKİP ET

Bireysel Emeklilik Sistemi özel bir emeklilik sistemidir. Bireylerin aktif çalışma hayatında yapmış oldukları tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirerek emeklilik döneminde rahat etmelerini sağlayacak ek gelir kaynağı oluşturma amaçlanmıştır.

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olan kişi maaş ödenmesi veya toplu ödeme alarak sistemden yararlanabilmekteydi ve sistem bu esasa dayanıyordu. Resmi gazetede çıkan yönetmelikten önce BES katılımcıları birikimlerinin tamamını almak ve sözleşmeyi sonlandırmak durumunda kalıyordu. Yeni çıkan yönetmelikle birlikte, sözleşme sonlanmadan birikimlerininyüze 50'sini başvuru koşullarına uymaları halinde çekebilecekler.

26 Eylül 2023 Tarihli 32321 sayılı Resmi Gazetede yayınlanması ile birlikte artık Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmen ödeme dönemi başlamış oldu.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kısmen Ödeme nedir?
BES katılımcıları artık Evlilik veya konut alımı, Eğitim, Doğal afet halinde kısmen ödeme alma şartlarına uyuyorsa BES 'te birikmiş olan tutardan sözleşmelerini sonlandırmadan birikiminin yüzde 50'sini kullanabilecek.

Evlilik ve Konut Alımı ile Eğitim konusunda Kısmen Ödeme talebi olması halinde bazı şartları yerine getirmek gerekiyor, Doğal afet durumlarında bu şartlar aranmıyor.